چت در واتساپ
تماس تلفنی
چت در واتساپ
تماس تلفنی

فاصله مجاز بین جوشهای فورجینگ چقدر است؟

جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد یکی از روشهای جدید برای اتصال میلگردهای ساختمانی در ایران میباشد که از سال 1388 توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بررسی و توسط شرکت مهندسی سازه آزمون فولاد به عنوان بنیانگذار این تکنولوژی در ایران پیاده سازی و اجرا گردید.
این تکنولوژی که جایگزین بسیار مطمعین تر و قابل قبول تری برای روش قدیمی اورلب و حتی اتصالات مکانیکی میباشد بسیار ساده و کارآمد می باشد. در این فرآیند جوشکاری به مانند تمام روشهای جوشکاری دیگر میبایست ابتدا لبه های قطعات جوش شونده را که در این مورد دو میلگرد مورد نظر میباشد توسط دستگاه برش سرد یا کاتر مخصوص میلگردبر به صورت صاف و صیقلی و صفر درجه برشکاری نمود. دقت کنید که این برش حتما میبایست توسط دستگاه مخصوص ساخته شده برای جوشکاری فرجینگ صورت پذیرد و هرگونه برشکاری با ابزار دیگر همچون گیوتین و آهن بر و سنگ فرز کاملا ممنوع و باعث خرابی و شکست جوش در آینده خواهد شد.
نکته بسیار مهم در این روش اجرای کار جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد توسط افراد آموزش دیده و دارای گواهینامه مهارت جوشکاری فورجینگ میباشد. چون این روش یک فرآیند نیمه اتوماتیک و دستی میباشد لذا همانند تمام روشهای دیگر جوشکاری میبایست اپراتور جوش فورجینگ دارای گواهینامه مهارت و تائید صلاحیت جوشکار باشند. این گواهینامه میبایست توسط مراکز آموزش فنی و حرفه ای یا شرکت های دارای آموزشگاههای تخصصی مهندسی جوشکاری در زمینه جوش فورجینگ سر به سر میلگرد همچون شرکت مهندسی سازه آزمون فولاد باشند. عدم داشتن گواهینامه جوشکاری و تائید صلاحیت اوپراتور جوشکاری فرجینگ بدون شک باعث اجرای غلط و عدم رعایت نکات ریز و ظریف کار و بروز فجایع جانی و مالی سهمگین در آینده خواهد شد.
متاسفانه در بسیاری از پروژه های عمرانی و ساختمانی دیده میشود که بخاطر نداشتن همین مهارت اپراتور فورجینگ و نبود گواهینامه جوشکار خطاهای فاحش و خطرناکی در پروژه ها صورت میگیرد. یکی از این اشتباهات عدم رعایت فاصله جوشهای اجرا شده در یک مقطع مثل ستون یا دیوار برشی یا فنداسیون میباشد .
مطابق بند ذکر شده در قسمت ضوابط ویژه برای طراحی در برابر زلزله در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ملی ایران وصله های جوشی به شرطی مجاز است که وصله میلگرد در هر سفره میلگرد به صورت یک در میان انجام شود و فاصله وصله در میلگردهای مجاور یکدیگر در امتداد طول عضو کمتر از 60 سانتیمتر نباشد.
البته این مقدار در آیین نامه ها و مراجع کشور ژاپن که زادگاه اصلی تکنولوژی جوشکای فورجینگ سر بسر میلگرد می باشد 40 سانتیمتر پیشنهاد شده است . لذا با توجه به شرایط حاکم بر پروژه های ایران مثل طراحی و محاسبات مهندسین , فرآیند تولید میلگرد در ایران , جنس و استحکام و خواص مکانیکی میلگردهای موجود در ایران , شرایط گاز مصرفی و تخصص اپراتور جوشکار میلگردها و.... پیشنهاد میگردد با نظر محاسب و طراح و ناظر عدد مطلوب تر انتخاب شود تا هم اطمینان از استحکام حاصل شود و هم میلگرد اضافی به صورت پرت و دور ریز در پروژه باقی نماند.
اطلاعات تماس با ما
دفتر مرکزی : تهران، زعفرانیه ، خیابان آصف ، قبل از میدان اعجازی ، نبش کیایی دوم
تلفن واحد اجرای پروژه : 09124443599
تلفن واحد فروش دستگاه: 09124443599
تلفن واحد آموزش: 09194443599 و 09024443599
تلفن دفتر مرکزی: 021222024660
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت مهندسی مشاور سازه آزمون فولاد (STS) می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح