چت در واتساپ
تماس تلفنی
چت در واتساپ
تماس تلفنی

فورجینگ میلگرد

تکنولوژی فرآیند جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد (Forging) یا همان جوش سر به سر میلگرد در سال 1952 میلادی و با هدف کاربرد در صنعت حمل و نقل ریلی ابداع و توسعه یافت. با گسترش روز به روز ساخت و ساز و رشد شهرها و بلند مرتبه سازی، توجه به موضوع مقاوم سازی و استحکام سازه ها به منظور حفظ جان و سرمایه ساکنین در اهمیت قرار گرفت و این فرآیند با توجه به ضریب ایمنی بالا و نیز کاهش هزینه ها وارد حوزه ساخت و ساز گردید.

شرکت مهندسی سازه آزمون فولاد (STS) ، شرکت فورجینگ و مجری جوش فورجینگ به عنوان اولین شرکت در حوزه جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد ، اجرای فورجینگ میلگرد  و خدمات فورجینگ و جوش میلگرد به میلگرد، با بهره گیری از متخصصین با سابقه خود در زمینه های عمران , متالورژی , جوشکاری و با درایت و شناخت بررسی شده از مشکلات و معضلات موجود در صنعت ساخت و ساز مسکن از سال 1388 اقدام به فعالیت در زمینه وارد نمودن فن آوریهای نوین دنیا از جمله فرآیند فورجینگ سر به سر میلگرد و اتصال میلگرد به روش فورجینگ با هدف بومی سازی این تکنولوژی مفید در کشور و نیز افزایش استحکام در بخش صنعت ساخت و ساز کشور نمود.
هم اکنون شرکت مهندسی سازه آزمون فولاد (STS) با داشتن 27 نماینده اجرایی در سراسر کشور و برگزاری دوره ها و سمینارها و اولین کنفرانس فورجینگ در ایران توانسته است به عنوان شرکت مادر تخصصی و پیشکسوت در زمینه واردات و تولید و آموزش علمی و عملی جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد شناخته شود. در صورت نیاز به اطلاعات در زمینه قیمت فورجینگ می توانید مقاله قیمت جوشکاری فورجینگ را مطالعه کنید.
این شرکت همچنین در زمینه تولید و فروش انواع دستگاه جوشکاری میلگرد ، دستگاه های جوشکاری سر به سر میلگرد و تمامی تجهیزات مورد نیاز و لوازم فورجینگ فعال می باشد.
فورجینگ و جوش سر به سر

 

 

 

تاریخچه جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد و روش فورجینگ

جوشکاری فورجینگ  سر به سر میلگرد ابتدا در دهه 1930 در ایالات متحده آمریکا و ژاپن تحت عنوان یکی از زیرشاخه های فرآیند جوشکاری گاز اکسی استیلن و با نام gas pressure welding (gpw) گسترش یافت. از آن پس، روش جوش سر به سر میلگرد به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت و در ابتدا به منظور جوشکاری ریل ها و لوله ها و بعد از آن در جوشکاری میلگردهای فولادی به کار گرفته شد.
جوشکاری فورجینگ
تحقیقات بیشتر در ارتباط با این روش در کشورهای آلمان، روسیه و ژاپن انجام گرفت. در کشور ژاپن اکثر میلگردهای فولادی توسط روش جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد به یکدیگر متصل و جوشکاری می گردند که دلیل این امر مزایای روش جوش سر به سر میلگرد نسبت به سایر روش های اتصال در اجرا می باشد. همچنین در کشور ژاپن انجمن جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد تاسیس و فعالیت حدود 200 عضو پیمانکار و صنعتگر مرتبط با این صنعت توسط آن راهبری می گردد.
جوشکاری فورجینگ  سر به سر میلگرد یا جوش فورجینگ میلگرد به عنوان یک روش فاز جامد محسوب می شود که در آن، اتصال بدون ذوب کامل فلز پایه انجام می گردد. به دلیل نبود عنصر واسطه برای اتصال دو قطعه در این روش این نوع جوش از مزایای خوبی نسبت به روش های متداول و معمول برخوردار می باشد.
تاریخچه فورجنگ در ایران
در روش جوش میلگرد به میلگرد عمل حرارت دهی انتهای میلگردها توسط یک مشعل اکسی استیلن انجام می گردد که باعث می شود دو سر میلگردها به حالت پلاستیک درآید، همزمان فشار بر روی دو میلگرد که به حالت سر به سر روبروی یکدیگر قرار گرفته و در داخل یک گیره نگهدارنده مهار شده اند، اعمال گردیده و جوشکاری صورت می گیرد.
در فرایند جوش فورجینگ میلگرد هنگامیکه درجه حرارت به 1200-1300 درجه سانتیگراد می رسد (ناحیه خمیری)، مولکول های میلگرد انرژی فعالسازی کافی را به دست آورده و سپس مولکولهای میلگردها در ناحیه فصل مشترک نفوذ کرده و با یکدیگر ترکیب می شوند که در این حالت پیوند مولکولی برقرار شده و تبلور مجدد اتفاق می افتد که به این نحو جوشکاری دو سر میلگردها انجام می پذیرد.
در این روش مدت زمان حرارت دهی و میزان اعمال فشار به قطر میلگرد های جوش شونده بستگی دارد.
فورجینگ چیست
این نکته که در این روش سطوح انتهایی میلگردها عاری از لایه اکسیدی باشد، بسیار حائز اهمیت می باشد به نحوی که وجود ناخالصی اکسیدی در فصل مشترک جوش، باعث عدم استحکام این نوع اتصال می گردد. استفاده از تجهیزات برشکاری و لبه سازی ساخته باری این روش جوشکاری الزامی می باشد.
روش جوشکاری فورجینگ به فرآیندی گفته می شود که در آن دو قطعه فولادی که در اینجا میلگرد می باشد تحت فشار بالا و کنترل شده و مشخص همچون هیدرولیک در قالب ها یا فیکسچرهای مخصوص و تحت حرارت حاصل از یک گاز سوختی همچون استیلن پیوند بین مولکولها برقرار شده و به یکدیگر جوش می خورند.
روش جوشکاری فورجینگ چیست
به خاطر اینکه این فرآیند در دمای خمیری میلگرد یعنی 1250-1300 درجه یعنی دمایی پایین تر از دمای ذوب میلگرد 1530 درجه صورت میپذیرد و ساختار مولکولی فولاد میلگرد دچار تغییر مهمی نمی شود، در نتیجه با فرآیندهای جوشکاری با الکترود و قوس الکتریکی متفاوت بوده و دیگر معایب و مشکلات جوشکاری با الکترود و قوس الکتریکی در این روش وجود ندارد.
در این فرآیند در ابتدا دو میلگرد در فیکسچر مخصوص با شعله کاهنده استیلن گرم شده و پمپ هیدرولیک فشار همرمان را اعمال نمود و پس از رسیدن به دمای لازم و اتصال سطح دو میلگرد به یکدیگر با شعله خنثی ادامه فرآیند جوشکاری تا رسیدن به دمای خمیری و شکل مورد نظر میلگرد ادامه پیدا می کند. نکته خیلی اساسی در این فرآیند فقط استفاده از دستگاه های ژاپنی و استاندارد مخصوص طراحی شده برای این فرآیند و نیز اجرای کار توسط اپراتورهای آموزش دیده و دارای گواهینامه معتبر و رسمی می باشد.

 

جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد - Forging چیست؟

فرآیند جوشکاری سر به سر میلگرد (forging) و جوش فورجینگ یک فرآیند جوشکاری از زیر شاخه های جوش اکسی استیلن می باشد که حرارت حاصل از سوخت گاز با فشار هیدرولیک باعث پیوند بین مولکولی در میلگرد شده و اتصالی بسیار محکم و مطمئن به جود می آورد. نقطه قوت این روش از لحاظ متالوژیکی و مهندسی جوش عدم وجود ماده واسط همچون الکترود یا سیم جوشکاری یا پودر جوشکاری می باشد و دو قطعه خود به یکدیگر بدون ماده دیگری جوش می گردند که این مورد باعث کاهش پارامترهای موثر  و سهولت در جوشکاری می گردد.
فورجینگ میلگرد
از دیگر نقاط قوت نبودن برق و تاثیر ولتاژ و آمپر در این  فرآیند است که جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد را به فرآیندی راحت تبدیل می کند. لازم به توضیح است علی رقم راحت بودن و آسان بودن این فرآیند جوشکاری، لزوم داشتن گواهینامه معتبر مهارتی در این کار بسیار حائز اهمیت و مهم می باشد. برای اپراتورهای روش جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد سه سطح آموزشی در نظر گرفته شده است که در ابتدای امر و در شروع کار اپراتور جوشکاری میلگرد پس از سپری کردن آموزش های عملی و تئوری در آموزشگاه جوشکاری فورجینگ و قبولی در آزمون مدرک پایه 3 را دریافت می کند.
با این مدرک فورجینگ کار مجاز به جوشکاری میلگرها تا سایز 22 می باشد و پس از طی حداقل 3ماه از کارکرد و ارائه مستندات کاری و تصاویر و فیلم های پروژه های اجرا شده وی در آزمون پایه  2 شرکت کرده و مجاز به جوشکاری میلگردهای سایز 25و28 نیز  می گردد. در نهایت یک جوشکار فورجینگ کار بعد از 6 ماه از شروع کار و با آزمون نهایی می تواند مدرک و گواهینامه پایه یک را دریافت و میلگردهای سایز 32 را نیز جوشکاری نماید.

در هر پروژه کارفرما و یا نماینده وی یا مهندس ناظر حتما می بایست گواهینامه متناسب با سایز میلگردهای موجود در پروژه را از فورجینگ کار مطالبه و تاریخ اعتبار آن را کنترل نماید.دقت شود که اپراتوری که دارای گواهینامه می باشد خود به شخصه می بایست عملیات جوشکاری میلگرد را انجام دهد. 
جدول درجه بندی اپراتورهای جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد
رتبه گواهینامه (پایه) سایز میلگردهای مجاز جوش دادن
3 سایز 16/18/20/22
2 سایز 16/18/20/22/25/28
1 سایز 16/18/20/22/25/28/30

لازم به ذکر است تکنولوژی فورجینگ و جوش فورجینگ یا همان جوش میلگرد به میلگرد در سایر کشورها در نیز رونق بسیاری پیدا کرده است. در کشور های عربی ، معنی کلمه لحام تطريق همان فورجینگ می باشد و به انگلیسی نیز عبارت Gas pressure welding of rebar به معنای فورجینگ میلگرد می باشد. در صورت تمایل می توانید برای اشنایی بیشتر ، صفحه دستگاه جوشکاری میلگرد را در سایت مشاهده کنید .

پیشنهاد می کنیم نکات قرارداد فورجینگ میلگرد و همچنین نمونه قرارداد بین مجری و کارفرما در زمینه عقد قرارداد جوشگاری سر به سر میلگرد را مطالعه کنید .

 

شرکت فورجینگ

شرکت های جوش فورجینگ در حال حاضر در سراسر کشور در حال فعالیت می باشند و با توجه به افزایش استفاده از این تکنولوژی ، روز به روز به تعداد این شرکت ها اضافه می شود. شرکت جوش فورجینگ سازه آزمون فولاد اولین شرکت فورجینگ در زمینه استفاده از جوش سربه سر میلگرد می باشد که در حال حاضر در تمامی شهرهای کشور دارای نمایندگی می باشد. جهت اطلاع از نمایندگی های شرکت جوش فورجینگ سازه آزمون فولاد می توانید با شماره های دفتر مرکزی تماس بگیرید .

 

فیلم آشنایی با جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد و فرایند فورجینگ

فیلم نکات مهم در استفاده از جوشکاری فورجینگ سربه سر میلگرد و نکات فورجینگ

برخی از پروژه های انجام شده جوش سر به سر فرجینگ

جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد چیست؟
فرآیند جوشکاری سر به سر میلگرد (forging) و جوش فورجینگ یک فرآیند جوشکاری از زیر شاخه های جوش اکسی استیلن می باشد که حرارت حاصل از سوخت گاز با فشار هیدرولیک باعث پیوند بین مولکولی در میلگرد شده و اتصالی بسیار محکم و مطمئن به جود می آورد.
روش فورجینگ به چه صورت می باشد ؟
در روش جوش میلگرد به میلگرد عمل حرارت دهی انتهای میلگردها توسط یک مشعل اکسی استیلن انجام می گردد که باعث می شود دو سر میلگردها به حالت پلاستیک درآید، همزمان فشار بر روی دو میلگرد که به حالت سر به سر روبروی یکدیگر قرار گرفته و در داخل یک گیره نگهدارنده مهار شده اند، اعمال گردیده و جوشکاری صورت می گیرد.
جوشکاری فورجینگ سربه سر میلگرد از چه سالی آغاز شده است ؟
جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد ابتدا در دهه 1930 در ایالات متحده آمریکا و ژاپن تحت عنوان یکی از زیرشاخه های فرآیند جوشکاری گاز اکسی استیلن و با نام gas pressure welding (gpw) گسترش یافت.
مزایای جوشکاری فورجینگ چیست ؟
هزینه کمتر نسبت به سایر روش ها ، سرعت بیشتر و زمان کمتر ، کاهش و به حداقل رسیدن خطای انسانی ، اعمال نیروی یکنواخت در محل اتصال شده و سطح مقطع میلگرد و کاهش میزان میلگرد مورد نیاز از مهمترین مزایای فورجینگ میلگرد و جوشکاری سر به سر میلگرد می باشد .
ارسال نظر / پرسش در مورد فورجینگ میلگرد
CAPTCHA
پیمان در تاریخ سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ :
سلام. هزینه راه اندازی یک کارگاه فورجینگ با تمامی امکانات در سال 1401 چقدر است و درآمد حاصل از تقریبا در چه حدودی در شهر کرج است ,؟
هزینه راه اندازی یک کارگاه فورجینگ حدودا 300 میلیون تومان و درآمد ماهانه ان بین 100 تا 150 میلیون تومان به صورت خالص می باشد .
محمود ایزدی در تاریخ شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ :
کامل ترین مطلب فورجینگی بود که تا الان خونده بودم
غلامرضا در تاریخ شنبه ۱ مرداد ۱۴۰۱ :
مطالب خیلی عالی بودن. ممنونم
یدالله پشابادی در تاریخ یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ :
سلام آیا این شرکت شما در استان کردستان نمایندگی دارد،؟ و اینکه چگونه میتوان این کار را یاد گرفت؟ متشکرم
سلام، بله ما در ۲۳ شهر مختلف ایران نماینده اجرایی جوشکاری فورجینگ داریم. لطفا جهت دریافت شماره نمایندگی ها با دفتر مرکزی تهران تماس بگیرید.
غلامرضا در تاریخ شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰ :
با سلام آیا در شهر های کوچک و دور از مراکز استانها دسترسی به همچو تکنولوژیی امکان داره... و آیا نصبت به اورلپ بصرفه هست ... در چنین مکانهایی؟؟
سلام، بله در بسیاری از شهرهای ایران جوشکاری فورجینگ سربسر میلگرد در حال استفاده است یا حداقل چند پروژه در آنها اجرا شده است. حذف اورلپ و استفاده از فرجینگ برای میلگردهای سایز ۱۸ به بالا مقرون به صرفه میباشد.
محمد احمدیان در تاریخ شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ :
گواهینامه جوش فورجینگ از کجا باید گرفت؟
سالانه با همکاری مرکز ملی مقاومسازی ایران و انجمن جوشکاری دوره های آموزشی و ارتقاء پایه جوشکارها برگزار میشود که میتوانید با شرکت در این کلاسها و دوره ها گواهی مهارت بگیرید.
رضایی در تاریخ شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ :
می خواستم تفاوت بین دستگاههای فورجینگ مشابه و کپی ایرانی و خارجی موجود در بازار را بدونم لطفا
در خصوص دستگاههای ایرانی و یا دستگاههای مشابه موجود در بازار همانند سایر دستگاههای تخصصی در مشاغل دیگر همواره پس از اینکه شخص یا اشخاصی زحمت ریسک وارد کردن یک تکنولوژی و یک سیستم جدید به کشور را به خود می دهند و هزینه و بهای این شهامت و شجاعت کاری خود را پرداخت می کنن اشخاصی هستند که از ماحصل زحمات آنها به صورت کپی برداری و مشابه سازی میخواهند سود ببرن . فورجینگ نیز از این مهم مستثنی نبوده و از سال 1388 تا کنون حدود 7 شرکت یا شخص اقدام به کپی و مشابه سازی کرده اند که به علت نداشتن تخصص و دانش مهندسی جوشکاری و علم این تکنولوژی ادوات معیوب تولیدی آنها به شکست خورده و خواهد خورد.
محمد در تاریخ چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ :
آیا اتصال سربه سر مورد تایید وزارت مسکن و شهرداریها میباشد؟ آیا دلیلی برای بهانه گیری دارن؟ آیا امکان آموزش در شیراز میباشد؟
روش جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد در سال 1388 در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ایران مورد ارزیابی قرار گرفته و با شرط رعایت حدود 20 بند و شرط لازم مورد تائید قرار گرفته است. کلیه شهرداریها و سازمانهای مربوطه در زمینه ساختمان و عمران این نظریه فنی و تائیدیه را قبول داشته و از آن پیروی میکنند. تنها نکته مهم و حائز اهمیت برای این فرآیند که می تواند باعث بهانه باشد استفاده از تجهیزات غیر استاندارد و ناکارآمد ارائه شده در بعضی از استانها و یا عدم داشتن گواهینامه تخصصی اپراتورهای اجرای جوشکاری می باشد که هر دو میتواند باعث بروز صدمات جدی و خطرناک در زمان بهره برداری از سازه جوش شده گردد. این شرکت در شهر شیراز دارای نمایندگی فعال بوده و در صورت نیاز به دوره های آموزشی میتوانید با ایشان هماهنگ فرمائید.
حسین در تاریخ یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ :
با توجه به اینکه جوشکاری میلگرد باعث کاهش کربن میلگرد می شود آیا استفاده از این روش موجب ترد شدن و شکست میلگرد نمی شود؟
با توجه به دمای کاری این فرآیند جوشکاری (حدود 1250 درجه سانتیگراد) تغییر زیادی در ساختار فلزی و خواص متالورژیکی فلز پایه به وجود نمیآید. شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به قسمت مقاله های سایت مراجعه و یا با کارشاناسان مهندسی جوش و متالورژی شرکت ما تماس حاصل فرمائید.
علیرضا در تاریخ چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ :
این روش در ساخت تیرچه نیز کاربرد دارد یا خیر چون در ساخت تیرچه نبایستی میلگرد دو تکه استفاده شود
استفاده از میلگرد جوش شده با الکترود در تیرچه به علت عدم استحکام این نوع جوش ممنوع است ولی در صورت استفاده از جوش فورجینگ مشکل سستی اتصال از بین رقته و حتی محل جوش استحکامی بیشتر از خود میلگرد پیدا می کند. متاسفانه در آیین نامه ها به این مقوله هنوز توجه و اشاره نشده و در حال حاضر عوام به اشتباه از کاربرد این تکنولوژی در تیرچه واهمه دارند.
محمد در تاریخ شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ :
آيا براي جوش در يك ميلگرد حداقل فاصله استاندار وجود دارد .يعني در يك ميلگرد حداقل فاصله دو جوش چقدر بايد باشد؟
حداقل فاصله مجاز بین دو جوش معمولا 40 سانتیمتر در نظر گرفته می شود.
سعید در تاریخ یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳ :
آیا در جوش سربه سر دو نوع سایز متفاوت را می توان به هم جوش زد مانند نمره 28 و 22
در این روش صرفا می توان با آموزش تخصصی انجام شده در دوره آموزشی اولیه فقط یک سایز بالاتر را به میلگرد جوش داد مثلا سایز 22 به 25
حسن در تاریخ دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ :
ايا براي دو ميلگرد با دو قطر متفاوت مي توان جوش سر به سر انجام داد ؟
برای اینکار تجربه و تبحر قبلی جوشکار ملاک بوده و نهایتا تا یک سایز اختلاف جوشکاری مقدور می باشد . در موارد خاص ساخت تجهیزات لازم و جوشکاری دو یا سه سایز اختلاف هم مقدور می باشد.
محمد رضا در تاریخ چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۱ :
سلام شرایط اعطای نمایندگی شرکت شما چگونه است؟
اعطای نمایندگی صرفا به اشخاص فعال در زمینه صنعت ساختمان و یا دارای تحصیلات مرتبط با جوشکاری و مهندسی ساختمان امکانپذیر می باشد.
محمد در تاریخ دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ :
آیا دستگاه جوش سر به سر میلگرد شرکت شما تا به حال حادثه ای در حین انجام کار به همراه داشته است؟
شرکت سازه آزمون فولاد در طول فعالیت مستمر در زمینه جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد تا کنون هیچ حادثه ای در هیچ یک از پروژه های خود در سراسر کشور نداشته است.
عباس در تاریخ شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ :
حداکثر تعداد جوش قابل انجام در پروژه روزانه چه تعدادی می باشد؟
تعداد قابل اجرا توسط یک اکیپ آموزش دیده به همراه کلیه تجهیزات لازم حداکثر در بهترین شرایط در یک شیفت کاری 8 ساعته 180 سرجوش میلگرد سایز 25 بوده است. این تعداد به عواملی همچون آماده بودن کار , موقعیت محل کار , سایز میلگرد بستگی کامل دارد.
عرفان در تاریخ چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ :
آیا دوره آموزشی در خصوص روش جوشکاری سر به سر میلگرد با گاز استیلن برگزار می گردد ؟
دوره های آموزشی کار با دستگاه جوشکاری به صورت تئوری و نیز عملی و نیز مهندسی و بازرسی جوش سر به سر میلگرد به صورت دوره ای در طول سال در این شرکت صرفا در شهر تهران برگزار می گردد . در صورت درخواست خارج از زمان دوره های مذکور و یا در شهر های دیگر با دفتر آموزش هماهنگی صورت پذیرد.
اطلاعات تماس با ما
دفتر مرکزی : تهران، زعفرانیه ، خیابان آصف ، قبل از میدان اعجازی ، نبش کیایی دوم
تلفن واحد اجرای پروژه : 09124443599
تلفن واحد فروش دستگاه: 09124443599
تلفن واحد آموزش: 09194443599 و 09024443599
تلفن دفتر مرکزی: 021222024660
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت مهندسی مشاور سازه آزمون فولاد (STS) می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح