چت در واتساپ
تماس تلفنی
چت در واتساپ
تماس تلفنی

بازرسی جوش چیست + نکاتی که مجری و کارفرما باید بدانند !

شرکت مهندسی سازه آزمون فولاد (STS) به عنوان اولین مرکز تخصصی بازرسی و کنترل کیفیت جوش سازه های فولادی صنعتی و ساختمانی ( بازرسی جوش‌) در کشور با سابقه ای درخشان  و نامی معتبر در صنعت ساخت و ساز کشور آماده ارائه خدمات بازرسی فنی در پروژه های ساختمانی و صنعتی می باشد.
عکس بازرسی جوش انجام شده
بازرسی و نظارت بر جوشكاري صحيح تجهيزات جوش شونده از اهميت بسزايي در تامين عمر مفيد تجهيزات صنعتي اعم از خطوط لوله ، تجهيزات سدها و تاسیسات آبرسانی ، سازه هاي فلزي ، مخازن ذخيزه ، مخازن تحت فشار ؛ كوره ها و غيره برخوردار اسـت . طـبق آمـار موجود و شـواهد عيني ، خـرابي و فروپاشي اكثر تجهيزات جوش شونده به علت عدم اجراي صحيح و مهندسي و كنترل كيفيت حين ساخت ميباشد كه باعث ضعف در اتصـالات جـوشي آنهـا بوده است. عـدم بكار بردن جوشكاران ماهر در ساخت و نيز آشنا نبودن آنها با الزامات و نكات جـوشکاری و رعـايت نـكـردن اصـول اوليه جوشكاري و خلاء وجود سازمانها و گروههاي متخـصـص جهـت نظـارت و بـازرسـي و اصلاح آنها باعـث افـزايش روزافـزون عيـوب و مشكلات حاد در صنايع مختلف گرديده اسـت.
مهندسي سازه آزمون فولاد (STS) بر آن شـده است كه با استفـاده از تجـارب و دانش فني خود در جـهت رسيدن به حد اسـتانداردهاي جهـاني در مـباحث مهندسي متالورژي و جـوش پـس از بر جاي گذاشتن كارنامه اي درخشان در صنعت كشورمان به منظور بـالا بـردن و ارتقاء ضـريب اطمينان و كـاهش صدمات مالي و جاني در پروژه هاي سطح كشور خدمات تخصصي خود را  ارائه نمايد.

توانایی های سازه آزمون فولاد در زمینه بازرسی جوش

بازرسی سازه های فلزی پیچ و مهره ای

اتصالات پیچی به دلیل سرعت بسیار بالا در اجرا و اطمینان از رفتار آن‌ها به گونه‌ی مورد انتظار و شکل صنعتی مطلوب ساخت سازه‌ای، از بهترین انواع اتصال در سازه های فولادی بوده که در سال‌های اخیر مورد توجه طراحان قرار گرفته است.
تصویر بازرسی فنی جوش
 متاسفانه در روند ساخت این نوع سازه‌ها، با توجه به تکنولوژی تولید و ساخت در کشور ما، مواردی از عدم اجرای درست و اصولی دیده می‌شود. رعایت نکات آیین‌نامه‌ای در روند تولید , طراحی , اجرا می تواند ضامن داشتن یک سازه‌های فولادی کارآمد برای کارفرما باشد.
مراحل بازرسی پیچ و مهره :
1- تایید شناسایی مواد پیچ ‌و مهره‌ها
2- تایید وجود شرایط مناسب و تحت کنترل جهت انبار قطعات
3- تایید وجود دستورکارهای مصوب نصب پیچ‌ ومهره و استفاده از این دستورکارها در روند عملیات اجرایی
4- تایید صلاحیت همه‌ی پرسنل نصاب پیچ‌ و مهره
5- حصول اطمینان از آگاهی تمام نیروهای کاری از دستورکار نصب پیچ و مهره

بازرسی سازه های پل

با توجه به عملکرد ویژه پل ها در عبور ترافیک از روی رودخانه ها ، مسیل ها و کاهش معضلات ترافیکی تقاطع های شهری پر ازدهام ، بدون شک بروز مشکلات فنی و در موارد خاص ریزش پل ها خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال خواهد داشت.
بازرسی جوش پل
علاوه بر بازرسی های لازم و الزامی حین ساخت پلها , انجام بازرسی های منظم پل های شهری، بزرگراهی، راه آهن و راه های اصلی به صورت دوره ای و طبق برنامه زمانی می بایست صورت پذیرد.
شرکت مهندسی مشاور سازه آزمون فولاد با بهره گیری از دانش فنی نیروهای کارآزموده خود و امکانات و تجهیزات پیشرفته و تخصصی خود در زمینه انجام آزمایشهای غیر مخرب جوش بر روی سازه های فلزی پل آمادگی انجام خدمات زیر را در این زمینه بر اساس نشریه 367 (شناسنامه فنی پل ها ) معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و نیز استاندارد های رایج بین المللی دارا می باشد.
بازرسی و کنترل کیفیت حین ساخت پل
انجام آزمایشهای مخرب و غیر مخرب در حین ساخت پل
ارائه دستورالعملها و مدارک فنی جوش و جوشکاری سازه های پل
کنترل و تائید کیفیت بهره برداری سازه های پل
انجام آزمون ها و بررسی های ادواری حین بهره برداری سازه های پل

بازرسي فني جرثقيلها

اهميت استفاده از جرثقيل در صنايع بسيارمشهود است. جرثقيل ، نصب دستگاهها ، ساختمان بناها ، تخليه و بارگيري كشتي ها و غيره را آسان تر نموده است . چنانچه از اين وسائل به خوبي نگهداري نشود و مورد بازرسي فني و آزمايش مرتب قرار نگيرد چه بسا ممكن است صدمات عظيمي به دستگاهها ، تجهيزات و كاركنان وارد آيد .
عکس پروژه بازرسی جوش
براي جلوگيري از بروز اين صدمات و پيش آمدها ، جرثقيل ها و وسائل بالابر بايستي مرتبا و تحت برنامه زمان بندي شده اي مورد بازرسي فني و آزمايش قرار گيرند تا نواقص و معايب آنها برطرف و براي كار بدون خطر آماده باشند .
تصادفات و ضايعات بسياري در اثر بي توجهي و عدم بازرسي فني و آزمايش به موقع جرثقيلها و وسائل بالابر بوقوع پيوسته كه اكثرآنها قابل اجتناب بوده اند . براي جلوگيري از بروز خسارات ناشي از فرسايش و خرابي قطعات ، جرثقيلها و ساير وسائل بالابر مي بايد تحت نظام و مقررات بازرسي فني كه از طرف موسسات و سازمانهاي ذيصلاح منتشر مي شود بطور كامل اجزاء هر دستگاه بر حسب كاركرد آن در زمان معين مورد بازرسي فني و آزمايش قرار گرفته و در صورت لزوم تعمير و ترميم گردد .

بازرسي فني مخازن تحت فشار و اتمسفریک

بازرسي مخازن تحت فشار، یکی از حساسترین نوع بازرسی به شمار مي رود . هر نيروگاه يا تأسيسات فرآوري، تعداد زيادي مخزن تحت فشار با کاربردهاي گوناگون دارد. بعضي از اين مخازن تحت فشار مانند قسمت هاي تشکيل دهنده واحد توليد بخار يا تقطير کننده هاي بزرگ پيچيده و بعضي ديگر مانند مخازن تحت فشار اتمسفري يا فشار پايين و دريافت کننده هاي هوا از مراحل طراحي و ساخت ساده تري برخوردارند. هر چند محدوده اين فعاليت ها گسترده است؛ اما وظيفه بازرس در تمام اين موارد مشابه است .
مخازن تحت فشار به صورت بالقوه خطرناک هستند، چون در هنگام استفاده، مقادير زيادي انرژي ذخيره را در خود جاي مي دهند. بازرسي مخازن بايستي مطمئن شد که مخزن تحت فشار ايمني دارد و دچار تخريب نمي شود. واضح است که جنبه هاي مختلف مهندسي مي تواند اين ايمني را تحت تأثير قرار دهد؛ طراحي، خزش، خستگي، مقاومت به خوردگي و مهارت در ساخت، همگي اثراتي دارند . پديده هاي فوق در ايمني يک مخزن تحت فشار نقش دارند .

تست التراسونيك سه بعدي

اين شركت با استفاده از تجهيزات پيشرفته خود در زمينه انجام تست هاي غير مخرب جوش و فلز توانايي ارايه خدمات خود با استفاده از تكنولوژي روز دنيا در زمينه روشهای نوین تست التراسونيك همچون  TOFD  B - Scan & C – Scan &   را دارا مي باشد.
در اين روش ها كه جايگزين مناسبي براي تست راديوگرافي مي باشد علاوه بر سرعت بالا در اجرا و دريافت سريع اطلاعات به صورت ONLINE امكان تشخيص و تفكيك عيوب بر حسب ميزان حساسيت و  خطر پذيري آنها به تفكيك وجود دارد. لازم به توضيح است با اين روش علاوه بر دقت بالای تست ؛ خطرات و مشكلات تست راديوگرافي وجود نداشته و ميتوان از لحاظ هزينه و زمان صرفه جويي قابل توجهي در پروژه ها نمود.

تست رادیوگرافی صنعتی

آزمون ‫رادیوگرافی (RT:Radiographic testing) یکی از روش‌های آزمون های غیرمخرب است. آزمون ‫رادیوگرافی به استفاده از امواج گاما و ایکس، که قابلیت نفوذ در بسیاری از مواد را دارا می‌باشند، برای بررسی مواد و تشخیص عیوب محصولات گفته می‌شود. در این روش اشعه ایکس و یا رادیوگرافی به سمت قطعه هدایت می‌شود و پس از عبور از قطعه بر روی فیلم منعکس می‌شود. ضخامت و مشخصه‌های داخلی باعث می‌شوند نقاطی در فیلم تاریکتر و یا روشن‌تر دیده شوند.
اساس RT بر پایه میزان جذب و نفوذ پرتو در قطعات می باشد که ضخامت قطعه دانسیته قطعه به میزان جذب و نفوذ پرتو تأثیر زیادی دارد که در مناطقی که ضخامت کم است و همچنین دانسیته نیز کم می باشد . جذب پرتو کم و نفوذ پرتو زیاد می باشد . جذب و نفوذ پرتو با هم رابطه عکس دارند.
مناطقی که میزان جذب پرتو کم باشد و طبیعتا نفوذ پرتو زیاد باشد در روی فیلم تصاویر سیاه تری ایجاد می شود و بر عکس زمانی که میزان جذب پرتو زیاد باشد و نفوذ پرتو کم باشد تصاویر روی فیلم بسیار روشن می باشد .

فهرست تجهیزات و امکانات

تجهیزات بازرسی فنی جوش

انواع گیج های اندازه گیری ابعاد و پارامتر های جوش ، گچ حرارتی ، دماسنج ليزري ، مولتی متر ،
 فایبرسکوپ ، برسکوپ ، میکرومتر ، کولیس ، نورسنج ، چراغ بازرسی ، ذره بین بازرسی  ، ترکمتر ، گشتاورسنج  و...

تجهیزات بازرسی رنگ و پوشش

انواع تجهیزات ضخامت سنج رنگ خشک دیجیتال ، ضخامت سنج رنگ خشک مغناطیسی
 ، تست چسبندگی رنگ ، تست استحکام رنگ و...

تجهیزات بازرسی سندبلاست

انواع گیج های اندازه گیری کیفیت سندبلاست ، زبری سنج سطح و...

تجهیزات تست غیر مخرب التراسونیک

دستگاه عیب یاب سه بعدي التراسونیک ، پراب زاویه ای ، پراب نرمال ، کابل اتصال پراب ، بلوک های کالیبراسیون و...

تجهیزات تست غیر مخرب رادیو گرافی

منبع پرتونگاری ، دزیمتر ، کولیماتور ، ویور ، فیلم رادیوگرافی ، تجهیزات تفسیر فیلم رادیو گرافی و...

تجهیزات تست غیر مخرب ذرات مغناطیسی

دستگاه یوک مغناطیسي AC  / DC ، لامپ UV ، نورسنج ، مواد مصرفی تست ذرات مغناطیس شونده و...

تجهیزات تست غیر مخرب مایعات نافذ

بلوک های کنترل کیفیت مواد مصرفی ، لامپ UV ، تجهیزات روش غوطه وری ، مواد مصرفی تست مایعات نافذ و...

خدمات بازرسی جوش سازه آزمون فولاد

آزمون و تائید صلاحیت جوشکار

هدف از آزمون تائید صلاحیت جوشکاران ، اطمینان از مهارت آنها در تولید یک جوش سالم می باشد . آزمون جوشکاران شامل متغیرهای زیادی از قبیل فرایند جوشکاری ، جنس فلز پایه ، ضخامت و وضعیت جوشکاری می باشد که این متغیر ها از دستور العمل های جوشکاری استخراج می گردند.
آزمون های جوشکاری و صدور گواهینامه های ملی و بین المللی مطابق با کدها و استانداردهای مرجع به شرح زیر می باشد.
1- ISO 9606
2- EN 287
3- AWS D1.1
4- ASME Sec. IX
5- API 1104

ارائه خدمات نوین بازرسی هوایی - بازرسي فني هوایی

شرکت مهندسی سازه آزمون فولاد تنها شرکت ارائه خدمات تخصصی بازرسی هوایی در ایران با داشتن بازرسین متخصص و کارآزموده و همچنین تجهیزات پیشرفته آماده ارائه خدمات خاص بازرسی هوایی در صنایع مختلف در سراسر کشور می باشد.
خدمات قابل ارائه این شرکت در زمینه بازرسی هوایی در زمینه ها و صنایع مختلف به شرح زیر می باشد :
بازرسی هوایی بدنه هواپیماهای مسافربری
بازرسی هوایی تاسیسات و تجهیزات نیروگاههای خورشیدی
بازرسی هوایی تاسیسات و متعلقات دکل های شبکه های انتقال برق و نیرو
بازرسی هوایی دکل های مخابراتی و رادیویی و تلویزیون
بازرسی هوایی تاسیسات سکوهای نفتی و تاسیسات و ایستگاههای دریایی
بازرسی هوایی خطوط لوله انتقال نفت , آب , گاز در مسیرهای صعب العبور
بازرسی هوایی از تاسیسات پالایشگاهی و نفتی حین بهره برداری
بازرسی هوایی از سیلوها و مشعل ها و فلرها و دودکشهای صنعتی
بازرسی هوایی از مخازن تحت فشار و مخازن ذخیره سوخت
بازرسی هوایی از پل های فلزی و بتنی و ابنیه های تاریخی
بازرسی هوایی از تاسیسات و سازه نیروگاه های بادی
بازرسی هوایی از تاسیسات و سازه های نیروگاههای آبی و دیواره سدها
بازرسی هوایی از جرثقیل های مرتفع و تاورها

آزمایشگاه ژئوتکنیک

آزمایشگاه جوش

آزمایشگاه جوش شرکت سازه آزمون فولاد از سال 1385 فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات بازرسی و کنترل کیفیت جوش در پروژه های صنعتی و ساختمانی آغاز نمود. ارائه خدمات دقیق , سریع با گزارشهای کامل و مدون از ویژگیهایی بود که باعث پیشرفت و شهرت سریع این شرکت در کشور و پروژه ها گردید.
تخصص و تعهد بالای پرسنل متخصص این شرکت باعث شد تا شرکت STS بعنوان شرکتی بیطرف و صادق در ارائه گزارشات آزمایشگاهی در مراجع و مراکز مختلف مورد تقدیر و تحسین قرار گیرد.
استفاده از روش های نوین در این زمینه همچون پیاده سازی و طراحی نرم افزار تخصصی بازرسی جوش در صنعت ساختمان که تا کنن هیچ گونه نمونه و مشابه داخلی برای آن وجود نداشته این توانایی را به دفتر فنی این شرکت داد که توانایی کنترل پروژه های بازرسی را تا 40 پروژه در روز افتخار دفتر فنی این شرکت گردد.
این نرم افزار که با همکاری متخصصین نرم افزار و اینترنت بر روی شبکه قرار دارد امکان ارسال و دریافت گزارشات و تصاویر بازرسی را همزمان در سراسر کشور و به صورت آنلاین برای بازرسی و مدیران شرکت و کارفرمایان محترم ایجاد می نمود.
از دیگر مشخصه های شاخص واحد بازرسی جوش این شرکت استفاده از تجهیزات و دستگاههای خاص و فوق پیشرفته ای بود که تاکنون توسط هیچ شخص یا شرکتی در پروژه های بازرسی جوش ساختمان استفاده نشده بود.
خرید و استفاده از دستگاههای التراسونیک سه بعدی و بکارگیری تکنولوژی TOFD برای اولین بار در ایران در کنترل جوشهای نفوذی ستونها در ساختمان از دیگر نوآوری های این شرکت در سال 1385 بود.
در حال حاضر این شرکت علاوه بر ارائه خدمات بازرسی و کنترل کیفیت جوش در پروژه های صنعتی همچون خطوط لوله , مخازن ذخیره سوخت , مخازن تحت فشار , خطوط ریلی شهری و بین شهری , قطعات خودرو با داشتن سوابق درخشان و رضایتنامه های کارفرمایان قبلی آماده فعالیت در کلیه پروژه های نفتی و گازی پالایشگاههای , پتروشیمی ها و صنایع پایین دستی آنها را دارا می باشد.
همچنین بخش بازرسی سازه این شرکت نیز با داشتن مجوزها و پروانه های لازم در زمینه ارائه خدمات بازرسی جوش و صدور تائیدیه و گزارش جوش آماده همکاری با ارگانها و سازمانهای و اشخاص فعال در زمینه ساختمان بوده و توانایی استقرار سیستم های کنترل کیفیت و بازرسی جوش را با داشتن تجربه کاری بیش از 800 پروژه از سال 1385 دارا می باشد. استفاده از بازرسین و متخصصین رشته های متالورژی و جوش در کنار مهندسین سازه و عمران توانسته است تلفیق دو تخصص مهم در زمینه ساخت سازه را در کنار هم در این شرکت بوجود آورد تا بتوان با تجهیزات کامل و دانش خوب نتخصصین تضمین کیفیت مقاومت و استحکام یک ساختمان یا برج مسکونی را از شرکت STS انتظار داشت.
متاسفانه وجود خطر حتمی و همیشگی زلزله در ایران و نیز سنتی بودن ساخت سازه ها در بعضی از کارخانجات و کارگاههای ساخت باعث لزوم و نیاز استقرار سیستم های بازرسی و نظارت جوش درکلیه مراحل تولید یک اسکلت فلزی شده است. دقت در تلرانس های ساخت و حصول اطمینان از اجرای صحیح پارامترهای جوشکاری به عنوان یکی از روش های اتصال فولاد در ساختمان توسط متخصصین این شرکت کنترل و در نهایت سلامت و صحت کارایی یک ساختمان مورد تایید قرار می گیرد.
این شرکت به عنوان اولین و تنها شرکت دارای آزمایشگاه تخصصی جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد و با داشتن دستگاه مخصوص انجام آزمایش خمش و کشش میلگردهای جوشکاری شده به روش سربسر فرجینگ ساخت کشور ژاپن و نیز دستگاه مخصوص انجام آزمایش التراسونیک ( التراسنیک دو بعدی و سه بعدی) میلگردهای جوشکاری نوک به نوک خمیری شده ؛ آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی و تست با ارائه تائیدیه و گزارش رسمی جهت کارفرمایان و پیمانکاران پروژه های ساختمانی در حال استفاده از فن آوری نوین جوش فورجینگ سر به سر میلگرد حرارت فشار با گاز اکسی استیلن می باشد .

سئوالات متداول در زمینه بازرسی جوش

آیا اتصال سر به سر دو میلگرد به روش جوش فورجینگ را می توان تست UT کرد؟

بله طبق استاندارد jis ژاپن و دستورالعمل های استاندارد asme آمریکا امکان تست و بازرسی میلگردهای جوشکاری شده به روش فورجینگ سر به سر میلگرد مقدور می باشد و این شرکت با داشتن دستگاهها و تجهیزات مختص به این کار آماده ارایه خدمات خود به صورت انحصاری و برای اولین بار در ایران در این زمینه می باشد.

آیا کلاسهای آموزشی در خصوص بازرسی برگزار میکنید؟

این شرکت آمادگی برگذاری دوره های آموزشی زیر را دارا می باشد. ولی با توجه به استقبال کم طی چندسال گذشته صرفا به صورت خصوصی و یا بنا به درخواست موسسات یا ارگانها یا شرکت ها قابل برگزاری می باشد.
بازرسی مخازن دخیره - بازرسی مخازن تحت فشار - بازرسی سازه های فولادی - بازرسی خطوط لوله  بازرسی تولید لوله - بازرسی جوش - بازرسی رنگ و سندبلاست - بازرسی ریل - بازرسی  جرثقیل و آسانسور - بازرسی جوش فورجینگ سر به سر میلگرد - بازرسی چشمی جوش -  بازرسی التراسونیک - بازرسی با درات مغناطیسی - بازرسی با مایعات نافذ

تعدادی از پروژه های انجام شده با موضوع بازرسی جوش

بازرسی جوش چیست؟
بررسی و کنترل دقیق و تخصصی نقاط جوش توسط کارشناسان و بازرسان را بازرسی جوش می نامند .
مراحل بازرسی جوش چیست؟
بازرسی قبل از جوشکاری ، بازرسی در زمان جوشکاری و بازرسی بعد از انجام جوشکاری ، ۳ مرحله مختلف و اصلی بازرسی جوش می باشد .
وظیفه بازرس جوش چیست ؟
بازرسی قبل ، حین جوشکاری و بعد جوشکاری از مهمترین وظایف بازرس جوش می باشد .
شماره تماس برای درخواست و مشاوره در زمینه بازرسی جوش ؟
تلفن دفتر مرکزی: 021222024660
اطلاعات تماس با ما
دفتر مرکزی : تهران، زعفرانیه ، خیابان آصف ، قبل از میدان اعجازی ، نبش کیایی دوم
تلفن واحد اجرای پروژه : 09124443599
تلفن واحد فروش دستگاه: 09124443599
تلفن واحد آموزش: 09194443599 و 09024443599
تلفن دفتر مرکزی: 021222024660
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت مهندسی مشاور سازه آزمون فولاد (STS) می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح