چت در واتساپ
تماس تلفنی
چت در واتساپ
تماس تلفنی

مزایا و معایب جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد

مزایا ، محاسن و معایب جوشکاری فورجینگ در این فیلم توسط مهندس امیر قاسمی بیان شده است.

جهت بررسی معایب و محاسن و مزایای جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد  لازم است ابتدای امر نسبت به شناخت و تاریخچه آن روش اطلاعاتی داشته باشیم. روش جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد در سال 1952 در کشور ژاپن اختراع و ابداع شد. دلیل اصلی استفاده از روش جوش فورجینگ در کشور ژاپن مقاوم سازی سازه های بتنی ساختمانی و صنعتی و عمرانی در برابر زلزله های دائمی در کشور ژاپن بود. ایران نیز از لحاظ زلزله خیز بودن و نیاز به استفاده از تکنولوژی های نوین ساختمانی مثل فن آوری نوین جوش سر به سر میلگرد جهت بالا بردن استحکام و مقاومت سازه های خود در برابر زلزله مستثنی نمی باشد.
معایب فورجینگ میلگرد
بدون شک استفاده از روش فورجینگ مزایای بسیار بیشتری نسبت به روش سنتی و قدیمی اورلپ میلگردها دارد. از جمله مزایای آن می توان به چند مورد زیر اشاره کرد:
1- ایجاد اتصالی محکم و مقاوم در برابر زلزله حتی بیشتر از خوده میلگرد جوش شده به دلیل افزایش سطح مقطع میلگرد در محل جوش 
2- کاهش تراکم میلگردها به واسطه حذف اورلپ و بتن ریزی راحت تر 
3- کاهش وزن میلگردها به واسطه حذف اورلپ های حذف شده 
4- صرفه جویی در مصرف میلگرد، دستمزد آرماتوربند و... به واسطه حذف اورلپ ها 
5- سبک شدن سازه با کم شدن وزن اورلپ های حذف شده 
هر روش و فرآیند جوشکاری دارای معایبی نیز می باشد. یکی از معایب استفاده از جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد خطرات احتمالی شکست میلگردهای جوش شده در صورت آموزش ندیدن صحیح اپراتورها و عدم رعایت نکات فنی در حین اجرا می باشد.
محاسن فورجینگ میلگرد
یکی از نکات مهم و حیاتی در اجرای جوش فورجینگ رعایت نوع شعله و تنظیمات گاز سوختی اکسیژن و استیلن حین انجام فرآیند فورجینگ می باشد. از دیگر پارامترهای مهم تنظیم بودن فشار پمپ هیدرولیک متناسب با سایز میلگرد می باشد. عامل دیگر استفاده از دستگاه های کالیبره شده و کنترل شده و دارای گواهینامه کالیبراسیون می باشد که این گواهینامه ضامن کیفیت و سلامت دستگاه های جوشکاری فورجینگ و روشی برای تشخیص و به کار نبردن دستگاه های معیوب یا فرسوده یا غیر استاندارد در پروژه ها می باشد.
ناظرین و مهندسین و کارفرمایان محترم در پروژه ها می بایست مواردی همچون داشتن گواهینامه معتبر صادرشده توسط واحد آموزش شرکت مهندسی سازه آزمون فولاد یا مرکز ملی مقاوم سازی ایران یا آموزشگاه فورجینگ سر به  سر میلگرد را کنترل و از اپراتور و پیمانکار مدارک آنها را مطالبه نمایند. 
اعتبار تاریخ گواهینامه یا مدرک آموزشی ذکر شده و نیز رتبه یا پایه مجاز جوشکار می بایست قبل از عقد قرارداد و شروع کار کنترل گردد.
همچنین دستگاه پیمانکاران و اپراتورها باید مجوز و گواهینامه کالیبراسیون داشته باشد.
در مجموع روش فورجینگ میلگرد به دلیل سهل بودن اجرا و کم بودن پارامترهای احتمالی خطا و کاهش کیفیت بسیار بهتر و مطمعین تر از روش سنتی اورلپ و حتی روش اتصالات مکانیکی یا همان کوپلینگ و کوپلر می باشد.
امروزه تکنولوژی مفید جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد دارای استاندارد ملی ایران، استاندارد آموزشی سازمان فنی و حرفه ای، تاییدیه های مرکز ملی مقاوم سازی ایران، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، نظام مهندسی ساختمان می باشد. همچنین انجمن صنفی جوشکاران فورجینگ سر به سر میلگرد نیز که در سال 1400 تاسیس شده است نظارت کافی و کاملی بر اپراتورها و فورجینگکاران تایید صلاحیت شده داشته و گواهینامه عضویت آنها را صادر می نماید.
فهرست مطالب مزایا و معایب جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد
فیلم مزایای فورجینگ

فیلم مزایای فورجینگ

اطلاعات تماس با ما
دفتر مرکزی : تهران، زعفرانیه ، خیابان آصف ، قبل از میدان اعجازی ، نبش کیایی دوم
تلفن واحد اجرای پروژه : 09124443599
تلفن واحد فروش دستگاه: 09124443599
تلفن واحد آموزش: 09194443599 و 09024443599
تلفن دفتر مرکزی: 021222024660
 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت مهندسی مشاور سازه آزمون فولاد (STS) می باشد .
طراحی سایت و سئو : ایران طراح