EN | Fa  
سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
تعداد بازدید کنندگان: 962132 نفر      کاربران حاضر: 7 نفر
اینجا هستیدSkip Navigation Links
تهیه و تدوین پروسیجر تست آلتراسونیک میلگردهای جوش شده به روش فورجینگ تهیه و تدوین پروسیجر تست آلتراسونیک میلگردهای جوش شده به روش فورجینگ (تعداد بازدید : 2961)

طی مطالعات انجام شده توسط دپارتمان بازرسی فنی جوش شرکت مهندسی سازه آزمون فولاد بر روی دستورالعمل های انجام آزمایش غیرمخرب التراسونیک (Ultrasonic Test of Forging Rebar ) از مراجع مختلف ژاپنی، اروپایی و آمریکایی و بررسی تجهیزات و دستگاه های موجود در کشور دستورالعمل و شرایط انجام آزمایش التراسونیک با استفاده از تکنیک امواج مافوق صوت تدوین و اجرا گردید.
پیش از این هیچگونه دستورالعمل مصور و تدوین شده ای در خصوص این نوع تست برای میلگردهای جوشکاری شده به روش التراسونیک در کشور وجود نداشت و دانش فنی این آزمایش صرفاً در شرکت های ژاپنی و توسط تجهیزات وارداتی و گران قیمت آنها مقدور بود که هم اکنون دپارتمان بازرسی فنی جوش شرکت مهندسی سازه آزمون فولاد منبعد به صورت واحد مستقل آماده انجام این آزمون در پروژه های سراسر کشور می باشد.

در این روش با استفاده از یک پیزوالکتریک، امواج فراصوتی به داخل فلز میلگردها ارسال می گردد و تمامی حجم اتصال مورد بازرسی قرار می گیرد. معیار پذیرش و روش بازرسی بر اساس آیین نامه مربوط به بازرسی آلتراسونیک اتصال میلگردها به روش فورجینگ صورت می پذیرد.

مزایای بازرسی به روش آلتراسونیک (UT)  به شرح زیر می باشد:

1-       بر خلاف تست خواص مکانیکی مانند تست خمش، کشش و ... که نیاز به برش دادن نمونه و ارسال به آزمایشگاه خواص مکانیکی وجود دارد روش بازرسی التراسونیک غیر مخرب بوده به گونه ای که هیچ گونه تغییری در خواص قطعه بواسطه اعمال روش بازرسی بوجود نمی آید

2-       با این روش امکان یافتن کلیه عیوب داخلی احتمالی که توسط روش بازرسی چشمی قابل مشاهده نمی باشد وجود دارد.

3-       عدم وجود خطرات ناشی از انجام تست التراسونیک بر خلاف روشهایی مانند رادیوگرافی و یا استفاده از اشعه که در صورت عدم بکارگیری حفاظ و نکات ایمنی مخاطرات جدی برای سلامتی اپراتور بوجود می آورد.

4-       بر خلاف روش رادیوگرافی و تست خواص مکانیکی صرفه جویی در زمان بازرسی التراسونیک وجود دارد به گونه ای که نتیجه بلافاصله قابل بررسی و گزارش می باشد.تاریخ: ۱۳۹۴/۰۲/۱۲
منبع :
نظرات:


تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت سازه آزمون فولاد می باشد